Allergia

Minden a kutyakölykök neveléséhez, egészségéhez tartozó kérdést és választ várunk ebben a fórumban.

Válasz/Re:Allergia

HozzászólásSzerző: Mustyi » csüt. márc. 23, 2006 8:05 pm

Ezt találtam a neten, amit szeretnék kipróbálni, majd megpróbálom beszerezni!

Biomill: Adult Sensible

Sajna felnõtt kutyuknak ajánlják, szerintetek egy 6 hónapos kutyu kaphat ilyen tápot?
Avatar
Mustyi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: csüt. ápr. 15, 2010 6:39 pm

Válasz/Re:Allergia

HozzászólásSzerző: Mustyi » pén. márc. 24, 2006 9:24 am

Egy kis infó:
|

Ha a kutya allergiás...


Annyian tüsszögnek a macska szõrtõl, vakaróznak a kutya nyáltól, hogy szinte fel sem merül, hogy maguk az állatok is lehetnek allergiások - ha nem is a gazdira, de bármire a környezetükben.


Az allergia ugyanúgy mûködik az állatoknál, mint az állatbarátoknál. A pollen vagy egyes rovarok és ételek belélegzése, lenyelése ugyanolyan kellemetlen tüneteket vezethet, mint az embereknél. Ha a kisállat gyakran kerül az allergén anyag közelébe, akkor idõvel az immunrendszere legyengül, és így veszélybe kerül az egészsége.

Az allergiás reakciók jelentkezhetnek rögtön, de órákba is beletelhet, amíg az állat szervezete látványosan reagál az allergén anyagra. Ez utóbbi esetben késleltetett allergiáról beszélünk, amit többnyire \"intoleranciaként\" emlegetnek. Ilyenkor az allergia kivizsgálása és a tünetek mérséklése bonyolult és hosszú folyamat lehet.

Például, ha az állat étrendje kiegyensúlyozott, de mégsem örvend jó egészségnek, akkor könnyen lehet, hogy allergiás az étel valamelyik komponensére, vagy a környezetében valamire.

A kutyák és macskák tünetei nagyon hasonlók. A bõr problémák mind a két fajnál az állandó vakarózásban, a mancs rágásában, kiütések, foltok kialakulásában és folyamatos nyalogatásban nyilvánul meg.

Ha az állat hány, elveszíti az étvágyát, súly problémái adódnak, vagy hasmenése van, akkor az azt jelentheti, hogy az allergia a belet támadta meg.

Ezen kívül elõfordulhatnak légzési problémák, szõrhullás, viselkedési problémák, csökkenhet az állóképesség mértéke és az energia szint, valamint füllel kapcsolatos gondok is adódhatnak.

A pontos diagnózishoz szükséges elvégeztetni egy allergia tesztet, amihez nem kell más, mint egy kis vérminta az állattól. A laborokban ezt speciális allergia vizsgálatnak vetik alá, mely során beazonosítják a vérben található antitesteket az allergia klinikai jeleivel. Az eredmények fényt derítenek arra, hogy mire és mennyire allergiás az állat.

Forrás: Allergies and Pet, http://www.animal-allergy.com
Avatar
Mustyi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: csüt. ápr. 15, 2010 6:39 pm

Válasz/Re:Allergia

HozzászólásSzerző: kiscsibe80 » pén. márc. 24, 2006 1:14 pm

Sziasztok!Nekem tavaly Jenny lett allergiás.Bolhaallergiát kapott,és egy foltba kihullott aszõre,hála istennek még idõbe észrevettük.Nem lett bolhás,csak egy kutyussal játszott aki sajna az volt.Mi hamar lekezeltük Frontline cseppekkel,de sajnos az allaergia már kijött rajta.Nem volt szép látvány,majdnem véresre vakarta a nyakát szegény.Azóta nagyon vigyázunk kihez engedjük oda a kutyáinkat.
Avatar
kiscsibe80
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: csüt. ápr. 15, 2010 6:39 pm

Válasz/Re:Allergia

HozzászólásSzerző: Mustyi » pén. márc. 24, 2006 8:16 pm

Szerzõ: www.budaikisallatklinika.hu
Megjelenés dátuma: 20.04.2004 15:23


Az élõ szervezet, ha számára idegen anyaggal, más néven antigénnel találkozik, ideális körülmények között védekezõ reakciói révén leküzdi azt. Ebben a folyamatban immunitásra tesz szert, azaz védettséget szerez. Amennyiben ez a védekezõ reakció kóros mértékûvé válik, túlérzékenységrõl, allergiáról beszélünk.

Az allergiát kiváltó antigént allergénnek nevezzük.
Allergénként számos anyag szerepelhet, ezek a legkülönfélébb módokon kerülhetnek kapcsolatban az adott szervezettel: belégzés, táplálkozás, a bõrrel való külsõ érintkezés útján.
A környezetében elõforduló anyagok közül a szervezet számára majdnem mindegyik allergénné válhat. Leggyakrabban a fehérjetermészetû anyagok váltanak ki túlérzékenységet.
Az allergia bármikor kialakulhat, akár idõsebb állaton is megjelenhetnek allergiás tünetek. Egyes allergiatípusok azonban többnyire jellegzetes életkorban jelentkeznek, pl.: az inhalációs allergiák általában fiatal korban, 1-3 éves kutyákon. Léteznek allergiás betegségekre az átlagosnál hajlamosabb fajták (terrier, vizsla, boxer), és a fajtákon belül érzékenyebb vonalak, családok. Bár az allergia nem öröklõdõ bántalom, az allergiára való hajlam nagyon is az lehet. Általános tapasztalat, hogy a valamilyen anyaggal szemben túlérzékeny szervezetben könnyebben alakul ki hasonló reakció más anyagokkal szemben is.
Az allergiás reakció kialakulásának alapvetõ feltétele, hogy a túlérzékennyé vált szervezet találkozzon az allergénnel. Ennek hatására bonyolult biokémiai folyamatok után alakulnak ki az allergia szemmel látható tünetei. Attól függõen, hogy az allergénnek a szervezetbe kerülése és a tünetek megjelenése között mennyi idõ telik el, az allergiákat korai és késõi túlérzékenységi reakciókra osztjuk. Ez az idõtartam lehet szélsõséges esetben néhány másodperc vagy több nap.
Viszonylag könnyû az állatorvos helyzete, ha a kutya kontakt allergiában szenved, mert az allergénnel való újabb találkozás jól reprodukálható tüneteket (bõrpírt, kiütéseket, viszketést) vált ki a bõrön. Ilyen jelenség léphet fel samponok, egyéb kozmetikumok, mûszálas textíliák, vegyszerek, tisztítószerek, ritkán külsõleg alkalmazott gyógyszerek hatására.
Ennél jóval bonyolultabb a légzõszerveken át a szervezetbe került allergének okozta elváltozások diagnosztizálása.
Az ételallergiák vizsgálata speciális diéták segítségével történik. Kezdetben az állat teljes értékû, a legkevésbé allergénnek ismert anyagokból összeállított, minden mesterséges adalékanyagtól mentes táplálékot kap, amíg szervezetébõl a korábban felvett allergének kiürülnek. Ideális esetben az állat a diéta hetei alatt tünetmentessé válik. Ekkor lehet a diétába a korábbi étrend elemeit egyenként újra beiktatni (pl. a diétás tápban lévõ bárányhús helyett sertés-, marha- vagy baromfihúst adni). Ha az állat korábbi tünetei kiújulnak (leggyakrabban a vakarózás), akkor a próba pozitív. Ha visszaesés nem történik, az étrendnek egy másik elemét kell kicserélni. Ennek a diétasornak a végigvitele nagyon idõigényes, és korántsem olcsó mulatság.
Az \\\"allergia\\\"-diagnózis felállítása elõtt (fõleg ha nincs lehetõség a túlérzékenység közvetlen kimutatására) ki kell zárni a szóba jöhetõ, hasonló tünetekkel járó egyéb betegségeket (pl. viszketés esetén a bolhásságot, egyéb élosködõkkel való fertõzöttséget, baktériumos eredetû gennyes bõrgyulladást). Ez szintén idõigényes és aprólékos feladat.
Az allergiás betegségek kezelése nem egyszerû. Legegyszerûbb a megelõzés, az allergénnel való újabb érintkezés megakadályozása, ami teljes tünetmentességet eredményez. Ez könnyû a bolhanyál iránti túlérzékenység, az étel- vagy a gyógyszerallergiák és a kontakt jelenségek esetében, nehezen valósítható meg pl. a virágpor kiszûrése. Különösen nehéz a helyzet olyankor, ha az allergént nem sikerül azonosítani. Egyelõre kísérleti stádiumban van megoldás, a teszttel kiválasztott allergént hígított állapotban bejuttatják az állat szervezetébe. Ez a kezelés hosszú hónapokig tarthat, injekciók sorozatából áll. Reméljük, hamarosan mindenütt - így nálunk is alkalmazható lesz - elterjed.
A legdrámaibb a kora típusú túlérzékenységi reakció. Van, hogy riasztó gyorsasággal, néhány perccel vagy akár néhány másodperccel az antigénnek a szervezetbe való bejutása után, drámai tünetek jelentkeznek. Ilyenek pl. az oltások utáni, vérátömlesztést, gyógyszerbeadást vagy darázscsípést követõ reakciók. Az állat nyugtalan lesz, fullad, légzési nehézsége támad, testszerte csalánkiütések (foltokban szorborzolódás, kiemelkedõ, viszketo göbök) jelennek meg. Ha a kutya ilyen tüneteket produkál, azonnal orvoshoz kell vinni. Ha a kutyánál gyógyszerbeadás vagy védõoltás után túlérzékenységi reakció lép fel, késõbb minden esetben fel kell hívni a kezelõ állatorvos figyelmét erre! Szerencsére, megfelelõ kezelés esetén a heves tünetek néhány órán belül eltûnnek.
A légúti eredetû allergiák esetében a tünetek jellegzetesen szezonálisak, azaz az évnek meghatározott szakaszában (általában a tavaszi-nyári hónapokban) rendszeresen jelentkeznek. Kivétel ez alól a háziporatka iránti érzékenység, amikor a tünetek állandósulnak. Legtöbbször folyton vakaródzik a kutya, egyes állatokon a szemek és a száj környékén, a nyakon vagy a fülek belsõ felületén bõrpír, pörkkel fedett kisebb-nagyobb göbök, illetve a vakarózás okozta másodlagos sebek keletkeznek. Felléphetnek légzõszervi és szemtünetek (savós orrfolyás, tüsszögés, könnyezés) is. A gyógyszeres kezelésre a kutya szinte mindig jól reagál, de annak kiürülése után a tünetek gyorsan visszatérnek, ezért sokszor tartós (az allergiaszezon végéig tartó) gyógyszerszedés vagy injekciós kezelés szükséges.
Az étallergiák legjellemzõbb tünete a heves vakarózás. A kutya legtöbbször a fejét vakarja, ritkább esetben az egész testét is, bõrjelenségek (bõrpír, kiütések, hámlás) viszonylag ritkán kísérik. Még ritkábban észlelhetõk emésztõszervi tünetek (általában hasmenés). Az allergiák e típusát nem gyógyszerrel szoktuk kezelni, hanem a gazdával közösen megpróbáljuk megtalálni a viszketést, az allergiát kiváltó ételt.
Speciális eset a kutyák bolhaekcémája. Ez a leggyakoribb allergiás rendellenességet, a kutya élete során a tulajdonosok jelentos része, sajnos, jól ismeri. Az ekcéma kialakulásának feltétele a bolhásság, hiszen ez teremti meg a túlérzékenység kialakulásának feltételeit. A bolha vérszívása során szájszervébol kis mennyiségu nyál jut a kutya bõrébe. A nyálban bõségesen találhatók fehérjék. Néhány bolhacsípés elegendõ ahhoz, hogy az állaton megjelenjenek az allergiás tünetek. Ezek: a kutya erõsen vakarózik, többnyire a faroktövét rágja, ahol kezdetben csak a szõr csapzottsága látszik, késõbb kiterjedt nedvezõ, sárgás gennyes váladékkal fedett elváltozás alakul ki. Hasonló foltok megjelenhetnek a pofán is. A gennyesedés ebben az esetben másodlagos folyamat, a sérült bõrfelületen elszaporodó baktériumok okozzák. A kezelés legfontosabb eleme az allergén hatás megszüntetése, vagyis a teljes bolhátlanítás és a bolhamentesség folyamatos fenntartása. A kialakult ekcémát részben helyileg (fertõtleníto lemosással), részben gyulladáscsökkentõkkel, antibiotikummal kell kezelni. A gyógyulás enyhébb esetben is kb. egy hetet vesz igénybe, el is húzódhat. A kezelés elengedhetetlen eleme az érintett területrõl a szõrzet lenyírása.
Sajnos tény, az allergia mindennapos, gyakori jelenség. Formáiról, fontosabb tüneteirõl, megelõzésének és kezelésének alapvetõ teendõirõl minden kutyatartónak tudnia kell. Szeretnénk, ha csak olvasna az allergiáról, és sosem találkozna vele.

Dr. Juhász Csaba
Dr. Dorogi János
Avatar
Mustyi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: csüt. ápr. 15, 2010 6:39 pm

Válasz/Re:Allergia

HozzászólásSzerző: totóbaby » hétf. márc. 27, 2006 9:22 am

Sziasztok!

11 hetes westiemet Frieskis juniorral etetem, mert a tenyésztõ azt mondta, hogy nála is azt ették. Észrevettem, hogy indokolatlanul marja, rágja a tappancsait, és az orra is melegnek tûnik, valamint száraz. Ezután adtam neki, más jobb minõségû tápot, de azt meg nem hajlandó megenni. Most mit tegyek? Lehet, hogy az én kicsikém allergiás? Kérlek segítsetek! Köszi!
Avatar
totóbaby
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: csüt. ápr. 15, 2010 6:39 pm

Válasz/Re:Allergia

HozzászólásSzerző: Mustyi » hétf. márc. 27, 2006 10:56 am

Szia Timi!!!

Szerintem ezt a tápot ne add a kutyusnak, ha a tenyésztõ is ezt adta neki, akkor biztos nem számítottak neki a kiskutyák. Gondolom csak a haszon érdekelte, mivel más tenyésztõ prémium minõségû táppal eteti õket, és nem ezen spóról!!!!!!!!!

Mi is elhoztunk egy 10 hetes mopszot decemberben egy tenyésztõtõl, aki ilyen táppal etette õket, de õ sem foglakozott a kutyákkal, meg is lett az eredménye:-(((
(nem a táp miatt, hanem a nagyfokú hanyagsága miatt!!!)


A Royal Canin 100% szójamentes táp, nekem most ezt ajánlották, elég drága, de kistestû kutyáknak sokáig elég, és szeretik a kutyosok:-))))

Az igényes tenyésztõk is ezt adják a piciknek:-)))
Nézz utánna!!!

Most érdemes váltani, mert ha nem teszed, akkor sokat szenvedhet az allergia miatt a kutyus, és ez a betegség nem igazán pénztárcabarát!!!


Bogi
Avatar
Mustyi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: csüt. ápr. 15, 2010 6:39 pm

Előző

Vissza: "Kutyabaj" kérdések-válaszok

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron